Katalógusaink használatáról

Az SZTE Klebelsberg Könyvtárban többféle katalógust használunk.

  • Online katalógus: a honlapunkról érhető el, otthonról is. Nem csak a katalógusban való keresést teszi lehetővé, hanem a raktárakban elhelyezett könyvek, folyóiratok kölcsönzésre vagy szakolvasótermi használatra történő „kikérését” is.
  • Raktári kikérő: csak a Könyvtáron belül, a Tájékoztató és a Szakolvasótermek intranetes gépein fut és a Raktári kikérő program ikonja ikonnal indítható el. A könyvtári állomány áttekintésére és raktári kikérésére is használható.

A katalógusból kiderül, hogy:

  • megvan-e nekünk az adott dokumentum,
  • hol található meg a könyvtáron belül,
  • kölcsönözhető-e.

Katalógusunkban szerepel az összes állományunkban lévő dokumentum. A tanszéki, intézeti könyvtárak tulajdonában lévő dokumentumok egy része is megtalálható, ezek esetében a lelőhely-információ nem KK betűkkel kezdődik (pl. Mezőgazdasági Kar).

A katalógusban könyvekre és folyóiratokra egyaránt lehet keresni. Folyóiratok keresésénél az Online katalógusnál a jobb oldali szűkítésnél be kell pipálni a dokumentumtípust, a Raktári kikérőnél pedig a „Típus”-t át kell állítani periodikára.

Online forrásainkat is kereshetjük a katalógusunkban, ha a típust átállítjuk elektronikusra. Az ilyen típusú dokumentumok legfontosabb keresőfelülete azonban nem a katalógus, hanem az Online források keresője, vagyis a Summon Discovery Service. Fontos tudni, hogy a Summon cikkszinten keresi az összes elektronikus folyóiratainkat, tehát témakeresésre használjuk elsősorban! Ez otthonról is elérhető, de a full-text anyagokhoz csak egyetemi IP tartományon belülről lehet hozzáférni. További információk online forrásainkról ezen az oldalon olvashatók.

A kereséseket ékezethelyesen kell megadni, névelők, kötőszavak nélkül. Nem szükséges minden adatot megadni! Ha a szerző neve egyedi, elég lehet a vezetékneve és esetleg egy fontos (kulcs)szó a címből. Minél sajátosabb, csak a műre jellemző szót ismerünk, annál kevesebb kifejezés elegendő a megkereséséhez.

A keresés elindítása után először egy találati listát látunk, ebből az egyes művek részletes adatai (kiadás, témajelzet, stb.) a megfelelő sorra való kattintással kaphatók meg. Raktári kikérő esetén célszerű a böngészést a lista végén kezdeni!

Ha kölcsönözni szeretnénk, akkor érdemes szakolvasótermi kölcsönözhető példányt keresni. Ha a műből van szabadpolcon, akkor a dokumentum témajelzetét kell megjegyezni, és azt, hogy melyik szinten található. Le kell venni a polcról, levinni a Kölcsönzőbe és rögtön ki is lehet kölcsönözni. További információk olvasói tereinkről ezen az oldalon érhetőek el.

Ha csak raktárban van kölcsönözhető példány, akkor kikérhetjük kölcsönzésre, ha a „Raktári kérés” gombra kattintunk.  A teljesítés várható idejéről konkrétabb információt a kérés elküldésével egyidejűleg ad a Raktári kikérő program. Ha helyben olvasásra kérünk raktári könyvet, akkor a „Raktári kérés” gomb megnyomása után értelemszerűen a „Helyben olvasás”-ra kell kattintani. Az így kikért raktári anyag a kiválasztott szakolvasóba érkezik meg. További információk raktári állományunk használatáról ezen az oldalon találhatók.

Segítséget a Tájékoztató pultnál vagy a Szakolvasói terekben lehet kérni. Ajánljuk figyelmünkbe online katalógusunk súgóját is.